Zdjęcia PDF Drukuj Email

W książce po raz pierwszy przedstawiam Czytelnikowi fotografie dwóch dziewcząt – sympatii Baczyńskiego sprzed czasu Basi – Zuzanny Progulskiej i Anny Żelazny. Udało mi się zdobyć ich podobizny z czasów ich znajomości z Krzysiem. Tak się stało, że obie dziewczyny poeta poznał na wakacjach wyspie Šolta (dzisiejsza Chorwacja)– najpierw w 1937 roku Annę (choć ich związek był dla niego ważny w późniejszym czasie), a rok później Zuzannę, w której się od razu zakochał. Obu poświęcił przepiękne, jedyne w swoim rodzaju wiersze.

Jestem niezmiernie wdzięczna Państwu Krystynie i Andrzejowi Chuweniom z Warszawy oraz Pani Profesor Ewie Morawskiej z Essex za udostępnienie mi tych fotografii!

Poniżej zamieszczam zdjęcia Šolty, zrobione przez Krzysztofa Haora (www.joe-photo.net). Gdyby ktoś jeszcze zechciał mi podarować swoje współczesne zdjęcia tego miejsca, chętnie zamieściłabym je tutaj.

Czy znacie piosenkę Grzegorza Turnaua Znów wędrujemy...? To właśnie o tej wyspie, to wiersz Baczyńskiego!

03 list

List do Zuzanny przysłany jej wraz z cyklem wierszy „Wyspa szczęścia". Ze zbiorów prywatnych Państwa Krystyny i Andrzeja Chuweniów.

 

04 motto

Strona tytułowa cyklu inspirowanego uczuciem do Zuzanny.

Ze zbiorów prywatnych Państwa Krystyny i Andrzeja Chuweniów.

 

06 lawka
To obrazek, jaki namalował dla Zuzi Krzysztof. Dzięki świetnej technice mogą go Państwo teraz powiększyć i przypatrzeć się szczegółom. Takim, jak te drobne czerwone kropeczki farby imitujące liście. Obrazek ten w kolorze nie był nigdy drukowany. Znalazłam ponadto w jakiejś książce obrazek, który jest uważany pomyłkowo za ten właśnie, podarowany Zuzannie – tak został podpisany. Albo jest jego nieudolną kopią, albo może to być wariant tego samego motywu. Gdy jednak porówna się obydwa dzieła, trudno uwierzyć w tę samą rękę kreślącą linie... A może jednak?... Czy ktoś wie coś na ten temat?

Krzysztof podarował Zuzannie także ten obrazek, który znajduje się tutaj na banerze – rusałka z rybką. Widzą go Państwo pierwszy raz w kolorze i tak też jest drukowany w książce Poeta i baśń.

Obydwa ze zbiorów prywatnych Państwa Krystyny i Andrzeja Chuweniów.

10_grob
Pani Zuzanna Chuweń, z domu Progulska, przy grobie Krzysztofa Baczyńskiego, wiele lat po wojnie.

 

solta-7

Šolta – wyspa szczęścia Zuzanny i Krzysztofa. Foto: Krzysztof Haor .

www.joe-photo.net

 

solta-8

Często cytuje się zdanie Krzysztofa, że kto raz był na Południu, ten musi tam stale wracać... Foto: Krzysztof Haor.

www.joe-photo.net

 

solta-10 solta-11
solta-11 solta-9

Foto: Krzysztof Haor.

www.joe-photo.net

 

Gdyby ktoś mógł mi przysłać jeszcze jakieś zdjęcia Šolty, to byłabym wdzięczna i chętnie zamieściłabym je na stronie.

schowek05a
Anna Żelazny. Mimo niewyraźnego zdjęcia widać, jak wiele miała wdzięku. By zobaczyć bliżej jej twarz z czasu, gdy znała Krzysztofa, proszę sięgnąć do książki Poeta i baśń. Ze zbiorów prywatnych Pani Profesor Ewy Morawskiej.

 

NA BANERZE:
1. Krzysztof Baczyński. Zdjęcie przysłane Zuzannie Progulskiej. Ze zbiorów prywatnych Państwa Krystyny i Andrzeja Chuweniów.
2. Rusałka i rybka – patrz wyżej.
3. Rycerz – rycina Gustawa Doré do wydania Don Kiszota z Manszy z roku 1898. Być może zainspirowała Krzysztofa do tworzenia pewnego rodzaju poetyckich obrazów?... Szczegóły w książce Poeta i baśń.